Main » 2013 » Shkurt » 18 » Messi gola sa 15-te skuadra se bashku
10:28:50
Messi gola sa 15-te skuadra se bashku
Messi gola sa 15-te skuadra se bashku
  • Foto nga AlbaniaBet

    Leo Messi


Reklama Vodafon
Barcelon – 18 Shkurt 2013   Messi eshte ne kulmin e tij duke kerkuar te thyeje rekordet ekzistuese. Me 24 ndeshje te luajtur dhe 14 te tjera te planifikuara deri ne fund te Liges Spanjolle, argjentinasi ka shenuar me shume gola ne 15 skuadrat e klsifikuara se bashku ne kampionat. Vetem Real Madrid, Malaga, Real Sociedad, Atletico dhe Barcelona e tij, kane qene te afta te shenojne me shume gola ne total se Messi i vetem. Ekipi qe eshte me larg skuadres se tij eshte Celta me diference prej 14 golash nderkohe qe Messi ka 36 gola, ndersa Vigo i celta-s ka 22. Messi ka shenuar 24 gola ne 14 ndeshje. ‘Pleshti’ nuk ka shenuar vetem ne 4 ndeshje kete sezon: kunder Valecia-s ne ndeshjen e trete te kampionatit, ne ndeshjen e 5-te kunder Granada-s, ne te gjashten kunder Sevilla-s dhe ne te 10-en kundes Celta. Nga 36 golat e Messi-t, 16 jane shenuar per te siguruar pjesen e pare dhe 20 ne pjesen e dyte. Argjentinasi eshte me i suksesshem ne fushat jashte shtepise me 21 gola nga 36 qe jane ne total. Ne stadiumin Camp Nou, vetem Real Madrid arrin te thyeje rekordin e tij, sepse asnje skuader nuk ka patur kete rekord me pare, ne ndeshjet jashte shtepise. Fale kesaj arritjeje, Messi eshte vetem 2 gola larg arritjes se rekordit te golashenuesit me te mire jashte fushes se vet, nje rekord qe e mbante Cristiano Ronaldo. Portugezi ka shenuar vetem 23 gola ne ndeshjet jashte shtepise ne kampionatin e kaluar. /(e.s) albaniabet/


Category: LA LIGA | Views: 387 | Added by: albaniabet | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Login ]