Main » 2013 » Shkurt » 20 » AC Milan vs Barcelona FC: Formacionet e mundshme
11:58:02
AC Milan vs Barcelona FC: Formacionet e mundshme
AC Milan vs Barcelona FC: Formacionet e mundshme
  • Foto nga AlbaniaBet

    Foto ilustruese


Reklama Vodafon
Champions League – 20 Shkurt 2013   Gjate rrugetimit per titullin e Champions League, Barcelona do te perballet me Milan sonte ne mbremje. Ne sezonin e kaluar, te dy ekipet u perballen dy hee: fillimisht ne ndeshjet ne grup, pastaj ne cerekfinale ku Barca mundi Milan me rezultatin 3-1 ne Camp Nou, mbas barazimit pa gola qe luajten ne San Siro. Te dyja skuadrat jane ikona te futbollit Europian. Ialianet kane arritur te marrin 18 trofe nderkombetare duke perfshire ketu edhe 7 tituj Champions League. Katalanasit kane 17 tituj, ku vetem 4 prej tyre jane tituj Champions League. Keto shifra tregojne se sa prestigjoze eshte ndeshja e sotme, per rendesine qe ka per secilen skuader. Formacionet: Misioni i pare i Milan eshte te mbrohet nga sulmet rrufe te Lionel Messi-t. Por edhe nese ja dalin te perballojne argjentinasin, Barca ka perseri emra te tjere si Iniesta, Pedro, Xavi dhe Cesc Fabregas, gjithe lojtaret qe mund te ndryshojne nga momenti ne moment rezultatin e ndeshjes. Ne keto kushte, Milan nuk do te luaje ne formacion vetem me mbrojtes, dhe Max Allegri ka menduar te pozicionoje dy mbrojtes te fuqishem ne mesfushe, ne menyre qe te ruajne disiplinen e mbrojtjes dhe te shmangin avancimin e kundershtarit. Trajneri i Milan gjithashtu duhet te beje kujdes me sulmin pasi Mario Balotelli nuk do te jete pjese e formacionit. Kevin Prince Boateng ne qender ose ne anesore kurse Giampaolo Pazzini do te jete zgjedhja e pare ne pozicionin e sulmuesit. Stephan El Shaarawy do te kte liri te luaje ne te githe fushen. Gjtihsesi ai ka demutar pjesen e pasmete kembes, "thembren e Akilit”. Dhe ka ende dyshime nese ai do te arrije te luaje. Barcelona do te kete formacionin e saj te zakonshem 4-3-3. Trajneri qe eshte kujdesur per formacionin, Jordi Roura, eshte disi i shqetesuar pasi Xavi dhe David Villa nuk moren pjese as ne ndeshjen kunder Granada-s dhe mbrojtesi i gjithanshem Adriano, k nje demtim ne gju dhe nuk do mund te luaje. Xavi gjithesesi ka ardhu ne forme per te luajtur ndeshjen e mbremjes se sotme nderkohe qe Villa nuk e ka marre ende veten dhe do te humbase sfiden e pare midis dy skuadrave. 
Milan (4-3-3): Abbiati; Abate, Zaccardo, Mexes, Constant; Nocerino, Ambrosini (Muntari ose Flamini), Montolivo; Boateng, Pazzini, El Shaarawy (Niang). 
Barcelona (4-3-3): Valdes; Dani Alves, Pique, Puyol, Jordi Alba; Fabregas, Busquet, Xavi; Pedro, Messi, Iniesta /(e.s) albaniabet/


Category: KUPAT E EUROPES | Views: 569 | Added by: albaniabet | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Login ]